Некадашња зграда поште на Савском тргу биће срушена.
На истом месту предвиђена је градња новог објекта – културног центра са идентичном фасадом коју је у српско-византијском стилу између два светска рата пројектовао архитекта Момир Коруновић.
Дилеме о томе како ће се вратити оригинални изглед објекту су отклоњене Урбанистичким пројектом (УП) за тај део „Београда на води”.
Поглед на будући комплекс одозго, визуал: Урбанистички пројекат/Беоинфо/Машиноипројект Копринг
Према истом пројекту планира се изградња основне школе и обданишта.
Спољашња опна пројектована је у форми и габариту, према оригиналним цртежима, са посебним освртом на оригиналну пластику и орнаментику са оригиналног здања.
Објекат је пројектован као низ простора за потребе културних садржаја: дечји музеј, галерије, уметничке радионице, школе културно уметничких дисциплина, књижаре – пише у УП-у за фазну изградњу грађевинског комплекса.
У новоформираном блоку 11 дуж Савске улице предвиђена је изградња и метро станице, као и реконструкција и пренамена споменика културе – Зграде железничке станице у Историјски музеј Србије.
ПРВО КУЛТУРНИ ЦЕНТАР, ПОТОМ ОБРАЗОВНЕ УСТАНОВЕ
Изградња објекта културног центра на грађевинској парцели ГП11c представља прву фазу реализације грађевинског комплекса, а изградња објеката кампуса образовних установа на грађевинској парцели ГП11b другу фазу реализације, пише у документу.
Колски и пешачки приступ грађевинском комплексу са јавне саобраћајне површине остварује се из правца југа, из планиране улице САО 14, из правца истока из постојеће Савске улице и из правца запада из планиране улице САО 6.
Објекат културног центра имаће подрум и шест спратова, а његова укупна надземна површина биће више од 10.500 квадратних метара.
Од тога за културне садржаје је намењено 2.633 квадрата, а за комерцијалне скоро 5.500 квадрата.
Основна школа за 480 ученика имаће више од 4.800 квадрата, а депаданс предшколске установе планиран за 80 корисника – 944 квадрата.
Изворна зграда Поште подигнута је двадесетих година прошлог века, а реконструисана по пројекту Павела Крата. За првобитно здање добар део стручне јавности сматра да је оно било Коруновићево најбоље архитектонско дело. Оштећена је у Другом светском рату и реконструисана у соцреалистичком маниру. У току те реконструкције поскидани су сви фасадни украси и орнаментика, тако да је објекат сем спољног изгледа, добио и другачију форму и габарит. Планирани објекат се налази на свом оригиналном месту на Савском тргу (елаборат вештака грађевинске струке потврђује оригиналну позицију објекта, габарит и висину) и то, својим главним улазима, оријентисан, према Савском тргу, а својом дужом фасадом и секундарним улазима паралелан са Савском улицом.
Један од пресека у оквиру Урбанистичког пројекта
Јавна презентација тог документа биће од 9. до 16. новембра раднима данима од 9 до 15 сати у згради Градске управе у Улици 27. марта 43-45. УП-е је израдила компанија „Машинопројект копринг”, финансира га предузеће „Београд на води”, а инвеститор је Град.